30. November = Medzinárodný deň ESG (Environmental, Social, and Governance).

Prečo je ESG v papierenskom priemysle dôležité a aké sú jeho hlavné regulačné rámce?

Záväzok papierenského priemyslu k udržateľnému rozvoju nie len že podporuje obnovu lesov a zodpovedné získavanie surovín, ale tiež zabezpečuje, že výrobné procesy sú čo najmenej zaťažujúce pre životné prostredie. Tento prístup pomáha papierenským podnikom aj na Slovensku získať a udržať si dôveru zákazníkov a investorov, čo je kľúčové pre dlhodobú udržateľnosť odvetvia. PEFC a FSC certifikáty, ktoré zabezpečujú, že používané drevné suroviny sú získavané zodpovedným a udržateľným spôsobom, sú príkladmi ako papierenský priemysel reaguje na regulačné environmentálne pravidlá prijímané v Európskej únii. V rámci sociálnych aspektov ESG, sa papierenský priemysel zameriava na spravodlivé pracovné podmienky, bezpečnosť na pracovisku a aktívnu podporu výskumu a vzdelávania v tomto odvetví.

Vyzdvihujeme, že v rámci snahy o zníženie uhlíkovej stopy sa členovia ZCPP zameriavajú na používanie obnoviteľných zdrojov energie a modernizáciu svojich výrobných zariadení na energeticky úsporné technológie. Nedávne inovácie v podnikoch sú toho dôkazom.

Tento Medzinárodný deň ESG nám pripomína, že aj tradičné odvetvia ako papierenský priemysel majú významnú úlohu v budovaní udržateľnej budúcnosti pre všetkých.

Informácia na záver:

  • CSRD – Smernica o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov zaväzuje spoločnosti podávať podrobné správy o ich aktivitách v oblasti udržateľnosti a o faktoroch ESG, ktoré ovplyvňujú ich podnikanie. CSRD bola transponovaná do slovenskej legislatívy novelou zákona o účtovníctve dňa 1. 6. 2024.
  • Spoločnosti s oznamovacou povinnosťou v zmysle CBAM majú podávať správy s reálnymi hodnotami emisií, ktoré získavajú od svojich dodávateľov z tretích krajín, do prechodného registra CBAM.